Rozwój usług abonamentowych

W ostatnich latach można zaobserwować zwiększenie popularności usług abonamentowych. Wydawcy tworzą własne sklepy z grami i oferują swoim użytkownikom dostęp do ogromnej biblioteki gier. Warunkiem jest opłacenie abonamentu. Pionierem takich usług można uznać firmę Electronic Arts, która jako jedna z pierwszych zaoferowała swoim odbiorcom tego rodzaju rozwiązanie. Dziesiątki gier za niespełna 15 zł miesięcznie lub 80 zł na cały rok było łakomym kąskiem dla dużej liczby graczy.

W podobny sposób można określić usługę Sony, która działa nieprzerwanie od 2010 roku i oferuje posiadaczom ich konsol kilka gier miesięcznie, które można dodać do swojej kolekcji. W tym kierunku poszedł także Microsoft, który w 2017 roku uruchomił usługę dla posiadaczy Xboxów i komputerów z najnowszymi wersjami Windows. Xbox Game Pass,zapewnia swoim subskrybentom bogatą bibliotekę gier, która jest nieustannie powiększana. W ostatnim czasie ta usługa cieszy się ogromną popularnością.

Mówi się, że usługi abonamentowe mogą zastąpić standardowy model dystrybucji gier lub bardzo mocno go ograniczyć. Ludzie wolą opłacać miesięczną opłatę, która stanowi ułamek ceny premierowej wersji gry i mieć dostęp do dziesiątek trochę starszych produkcji. Najbliższe kilka lat będzie kluczowe dla tej kwestii, ponieważ inni wydawcy już otwierają swoje usługi, a firma Google „straszy” swoją Stadią.

mh-purity-lite