Wpływ gier video na popkulturę

Gry video stają się coraz bardziej realistyczne i w coraz większym stopniu wywierają wpływ na życie ludzi. Zaobserwować to można także w szeroko pojętej popkulturze, która często jest inspirowana właśnie tematyką lub postaciami z komputerowych gier.

[IMAGE=dfFBxUcjPx83.jpg]

Jak gry video dyktują trendy w… modzie?

Tematyka najpopularniejszych gier video na świecie jest dość często wykorzystywana przez firmy produkujące wysokiej jakości obuwie, szczególnie gdy jest ono kierowane głównie w stronę młodszych pokoleń.

Kolekcja butów bazująca na motywie z popularnej gry często cieszy się ogromnym zainteresowaniem i to pomimo relatywnie wysokich cen. Parę lat temu ogromną popularnością cieszyła się gra, pod postacią aplikacji Pokemon Go. W tamtym czasie jednym z hitów sprzedaży butów młodzieżowych były te, na których pojawiała się postać Pikachu, czyli najpopularniejszego Pokemona.

Nike PG-2 to zaś kolekcja butów wydana przy współpracy z PlayStation oraz koszykarzem Paulem Georgem. Ich cena wynosi nawet kilka tysięcy złotych za parę, ale i tak są one masowo kupowane przez maniaków grania na konsoli.

Pomysły projektantów obuwia często bazują także na sentymentach klientów. Przykładowo kilka lat temu Vans nawiązał współpracę z Nintendo, czyli twórcą legendarnych gier typu 8-bit. Obuwie np. z motywem słynnego Super Mario również okazało się hitem sprzedaży.

Legendarne postacie z gier video znaleźć można nie tylko na butach, ale także na ubraniach. Często pasjonaci danej serii chętnie kupują np. t-shirt, który prezentuje głównego bohatera danego tytułu.

Jak gry video wpływają na branżę filmową?

Od dziesięcioleci źródłem inspiracji dla producentów filmowych oraz seriali jest słowo pisane. Ekranizacja książek, czy komiksów często okazywała się doskonałym pomysłem. Stopniowo jednak twórcy filmowi coraz częściej starają się wykorzystać świat wykreowany w grach video.

Tomb Rider, Resident Evil, Silent Hill, Max Payne, Mortal Kombat, czy Hitman to tylko kilka przykładów filmów stworzonych na podstawie gier komputerowych. Po nazwach tych tytułów łatwo zauważyć, że jak dotąd producenci filmów na srebrny ekran przenosili głównie gry akcji.

Na tym tle ciekawie zapowiada się ekranizacja gry RPG Wiedźmin, pod postacią serialu, która światło dzienne ma ujrzeć jeszcze w 2019 roku. Oczywiście jednak inspiracją twórców serialu jest tu przede wszystkim książka Andrzeja Sapkowskiego, ukazująca losy tytułowego Wiedźmina.

W jaki sposób gry video zmieniają sport?

Rozwój e-sportu w ostatnich latach może zadziwiać. Jeszcze kilkanaście lat temu na komputerze grało się wyłącznie amatorsko dla rozrywki. Dziś najlepsi gracze zgarniają gigantyczne gaże na turniejach, które śledzą kibice na całym świecie.

Wiele wskazuje na to, że gry video trafią nawet na Igrzyska Olimpijskie. Zmagania e-sportowców na szczeblu olimpijskim mają się pojawić już w 2024 roku. Być może za kilkanaście lat najpopularniejsi sportowcy wcale nie będą nosić piłkarskich butów, lecz będą prowadzić siedzący tryb życia, przed ekranem komputera. Trzeba jednak pamiętać, że dla wielu ludzi gry video nie mają nic wspólnego ze sportem. Nawet pomysł ich wprowadzenia na Igrzyska Olimpijskie wzbudza skrajnie odmienne opinie.

mh-purity-lite